Jakie zadania pełnią styczniki pomocnicze?

12-08-2023

Styczniki pomocnicze odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i wydajności pracy maszyn oraz urządzeń. Są one niezbędnym elementem różnorodnych układów sterowania, gwarantując poprawne oraz precyzyjne działanie całego systemu. 

Stycznik pomocniczy to specjalistyczny rodzaj przekaźnika elektromagnetycznego, który służy do kontrolowania obwodów pomocniczych w różnych układach sterowania. Są one stosowane zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim, a także w budynkach użyteczności publicznej czy prywatnych domach. Styczniki elektromagnetyczne charakteryzują się szeroką gamą zastosowań, dzięki swojej modułowej konstrukcji oraz możliwości doboru odpowiednich parametrów pracy.

Zadania styczników pomocniczych

Jednym z podstawowych zadań styczników pomocniczych jest kontrola sygnałów w obwodach pomocniczych, co pozwala na precyzyjne sterowanie urządzeniami. Dzięki temu możliwe jest zarówno monitorowanie stanu pracy maszyny, jak i wykrywanie nieprawidłowości czy awarii. W praktyce kontrola sygnałów realizowana jest poprzez zamknięcie lub otwarcie obwodów sterujących w odpowiednim momencie, co umożliwia odpowiednie reagowanie na zmieniające się warunki pracy.

Styczniki pomocnicze są również odpowiedzialne za ochronę urządzeń przed przeciążeniami czy zwarciem. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji stycznik natychmiast odcina dopływ prądu do zagrożonego elementu, minimalizując ryzyko powstania uszkodzeń czy awarii. Ochrona przed przeciążeniem odbywa się za pomocą specjalnych obwodów zabezpieczających, które monitorują wartość prądu płynącego przez obwód i reagują na jego przekroczenie.

Styczniki pomocnicze umożliwiają również zdalne sterowanie maszynami i urządzeniami, co pozwala operatorom na efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi. Dzięki zastosowaniu styczników możliwe jest zdalne włączanie czy wyłączanie różnych elementów systemu, co znacząco ułatwia obsługę maszyn oraz pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne zmiany w procesie produkcyjnym. Zdalne sterowanie może odbywać się za pomocą przewodowych lub bezprzewodowych systemów komunikacji.