Jakie cechy mają transformatory toroidalne?

14-03-2023

Transformatory to urządzenia służące do przekształcania energii elektrycznej. Stosowane są w sytuacjach, gdy praca urządzenia elektrycznego wymaga niższego napięcia od tego dostarczanego z sieci elektrycznej. Stosuje się je również w przypadku, gdy podpięcie baterii jako źródła zasilania jest niemożliwe. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest transformator toroidalny i gdzie jest wykorzystywany.

Czym są transformatory toroidalne i co je charakteryzuje?

Transformatory toroidalne dzielą się na trójfazowe i jednofazowe. Przeznaczone są do instalacji techniki oświetleniowej. Mogą być wykorzystywane jako źródło mocy żarówek halogenowych oraz w radioodbiornikach i telewizorach. Transformator toroidalny jest zbudowany z dwóch uzwojeń, co je wyróżnia wśród urządzeń tego typu – to po nich są rozpoznawane. Są one nawinięte na rdzeń, który ma kształt pierścienia i wytwarza pole elektromagnetyczne, zaś jego ścisłe uzwojenie pozwala na zredukowanie jego rozproszenia. Dzięki temu także transformator tego rodzaju nie generuje wysokiego poziomu hałasu, a przy tym jest lekki. Kolejną cechą, która go wyróżnia jest to, iż przy niskich startach własnych potrafi transformować znaczną ilość mocy.

Jaki powinien być dobry transformator toroidalny?

Dobry  transformator toroidalny powinien odznaczać się dokładnym i powtarzalnym nawinięciem uzwojeń. Ponadto zastosowana powinna być w nim odpowiednia izolacja, a także zabezpieczenia termiczne zapobiegające przegrzaniu. Bardzo ważne jest to, by został on wykonany z materiałów wysokiej jakości, które zapewnią długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie. Dodatkowo wnętrze powinno być wypełnione masą epoksydową. Transformatory toroidalne występują w obudowie plastikowej lub też bez niej. Ich zaletą jest prosta budowa, a także trwałość i stabilność działania.