Jakie akcesoria spawalnicze są niezbędne do pracy?

22-12-2022

Spawacz jest zawodem deficytowym. Regularnie od lat brakuje nam specjalistów z uprawnieniami spawalniczymi, przez co osoby zarabiające spawaniem mogą cieszyć się pokaźnymi wynagrodzeniami. Należy pamiętać jednak, że chociaż bardzo dobrze płatne jest to również zajęcie obarczone pewnym ryzykiem. By się przed nim wystrzec możliwie najbardziej należy przestrzegać szeregu zasad regulowanych przez BHP. Część owych reguł związana jest z odzieżą ochronną oraz przyrządami, których powinni używać w pracy spawacze, by móc bezpiecznie i skutecznie wykonać swoje obowiązki.

Akcesoria używane w pracy spawacza

Warto podzielić tę listę na dwie oddzielne kategorie, z czego pierwsza będzie związana ściśle z wykonywaniem pracy, zaś druga - z ochroną w czasie jej wykonywania. Obie są jednak równie ważne i prace spawalnicze nie powinny być nigdy wykonywane bez odpowiednio działających narzędzi oraz bez akcesoriów ochronnych.

1. Narzędzia spawalnicze

  • Spawarka MMA lub TIG.
  • Reduktory acetylenu, tlenu lub LPG, które regulują ciśnienie gazu i utrzymują go na odpowiednim poziomie i dzięki którym gaz w butli ulega rozprężeniu do wartości roboczej.
  • Uchwyty spawalnicze, węże i elektrody.
  • Szereg środków chemicznych.

2. Akcesoria ochrony osobistej

  • Rękawice spawalnicze wykonane ze skóry, chronią nie tylko dłonie i palce, ale i nadgarstki i część przedramion. Poza temperaturą, chronią przed odpryskami metali i iskrami.
  • Przyłbice spawalnicze, które podobnie, jak rękawice dłonie, chronią twarz przed iskrami i ewentualnymi odpryskami. Dodatkowo jednak, dzięki zamontowanemu kolorowemu szkiełku, przyłbica ochrania wzrok przed jaskrawym i niezwykle szkodliwym światłem spawania.
  • Grube fartuchy spawalnicze wykonane zwyczajowo z bydlęcej skóry o grubości 2mm chronią ciało przed promieniowaniem cieplnym.