Jaka jest zasada działania elektromagnesów na prąd stały?

27-07-2022

Elektromagnesy na prąd stały działają, kiedy przepływa prąd elektryczny. Cewka wytwarza pole magnetyczne, natomiast rdzeń jest namagnesowany. Po odcięciu źródła prądu znika pole cewki, z kolei rdzeń ulega rozmagnesowaniu. Wówczas elektromagnes nie jest źródłem pola magnetycznego, ponieważ strumień magnetyczny równa się 0 Wb. 

Jaka jest zasada działania elektromagnesów na prąd stały?

Elektromagnesy na prąd stały są urządzeniami wytwarzającymi zjawiska magnetyczne pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Mają formę cewki nawiniętej na rdzeń wykonany z materiału czynnego magnetycznie. Pole magnetyczne wytwarza się poprzez przepływ prądu elektrycznego przez cewkę, w wyniku czego rdzeń zostaje namagnesowany. Po odcięciu źródła prądu pole cewki znika, a rdzeń ulega rozmagnesowaniu. Elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego. Dlatego jest tak ważne, by wybrać odpowiednie modele elektromagnesów. Poza modelami dostępnymi w ofercie firma EL-STYK wykonuje elektromagnesy na indywidualne zamówienia o odpowiednich parametrach. Producent sprzętu elektrycznego produkuje funkcjonalne elektromagnesy wysokiej jakości stosowane w najróżniejszych rozwiązaniach związanych z przemysłem, automatyką i robotyką czy elektroniką.

Gdzie stosowane są elektromagnesy?

Elektromagnesy stosowane są w wielu urządzeniach. Można je znaleźć w silnikach elektrycznych wielu urządzeń. Wykorzystywane są w medycynie, gdzie są częścią tomografów, w narzędziach chirurgicznych do usuwania opiłków stali z oka, ale również w telewizorach, głośnikach, dyskach twardych komputerów, dźwigach z elektromagnetycznym chwytakiem, w zamkach elektrycznych (domofonach), w dzwonkach elektrycznych, w automatycznych bezpiecznikach instalacji elektrycznej, w wyłącznikach nadmiarowych w elektrycznych stacjach zasilających. Należy dobrać odpowiedni elektromagnes, kierując się siłą mocowania i średnica, momentem, kierunkiem a kątem obrotu czy też obecnością sprężyny.