Jak działają elektromagnesy?

20-09-2022

Elektromagnesy są to urządzenia, które pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego wytwarzają zjawiska magnetyczne. Ich różnorodność sprawia, że  stosowane są w wielu rozwiązaniach związanych z przemysłem, automatyką i robotyką czy elektroniką. Jak działają elektromagnesy spolaryzowane i gdzie można je zastosować?

Zasada działania elektromagnesów

Elektromagnesy zbudowane są najczęściej z cewki nawiniętej na rdzeń ferromagnetyczny o otwartym obwodzie magnetycznym. Uzwojenia elektromagnesu najczęściej nawinięte są drutem miedzianym. Prąd płynący przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń i dzięki temu ulega wzmocnieniu. Im większe jest natężenie prądu elektrycznego płynącego przez cewkę, tym bardziej wzrasta pole magnetyczne wytwarzane przez magnes.

Gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego. Elektromagnesy umożliwiają włączenie i wyłączenie pola magnetycznego, co zwiększa spektrum ich zastosowania. Elektromagnesy wyposażone są w dodatkowy magnes stały, który wytwarza pole magnetyczne niezależne od tego, czy prąd elektryczny przepływa przez elektromagnes, czy też nie.

Wykorzystanie elektromagnesów

Ten szczególny rodzaj magnesów ma jeszcze dodatkową zaletę – rozróżnia kierunek przepływu prądu zasilającego, co pozwala na jego zastosowanie w przekaźnikach. Ponadto są częścią tomografów, służą także do usuwania opiłków stali z oka. Elektromagnesy mają także szerokie zastosowanie w urządzeniach codziennego użytku – można je znaleźć w dzwonkach elektrycznych, instalacjach alarmowych czy domofonach. Wykorzystywane są także w prądnicach, dźwigach z elektromagnetycznym chwytakiem, w automatycznych bezpiecznikach instalacji elektrycznej, w telewizorach, stycznikach, głośnikach, dyskach twardych komputerów.