Gdzie wykorzystuje się transformatory separacyjne?

17-02-2023

Transformatory separacyjne odgrywają niezwykle istotną rolę w ochronie zdrowia oraz życia pracowników. Ich najważniejszym zadaniem jest zapobieganie porażeniu prądem. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się na jakiej zasadzie działają i w jakich branżach są wykorzystywane.

Co to jest transformator separacyjny i jak działa?

Transformator separacyjny jest specjalnym rodzajem transformatora wykorzystywanym jako ochrona przed porażeniem prądem. Przekazują napięcie oraz częstotliwość w niezmienionej postaci, dzięki czemu napięcie wejściowe jest równe wyjściowemu. Ponadto w tym rodzaju transformatora uniemożliwiona jest droga powrotna prądu porażeniowego. To właśnie dlatego w przypadku wystąpienia usterki w izolacji elektrycznej prąd nie przepłynie przez użytkownika do miejsca zasilania. Transformatory separacyjne są stosunkowo niewielkie, dzięki czemu można się z nimi samodzielnie przemieszczać. Dlatego też, w razie potrzeby, mogą stanowić indywidualne wyposażenie pracowników. Występują w wersji jedno i trójfazowej, a także dzielone są na transformatory w obudowie, bez obudowy oraz montowane na szynie.

Gdzie wykorzystywane są transformatory separacyjne?

Transformatory separacyjne używane są jako ochrona przeciwporażeniowa i stosuje się je w miejscach, w których występuje zagrożenie porażaniem prądem elektrycznym. Sprawdzają się w układach, w których potrzebna jest separacja napięcia. Między innymi umieszczane są we wnętrzach metalowych zbiorników i kotłów, a także na tablicach i w szafach rozdzielczych. Ponadto montuje się je w pomieszczeniach, w których występuje wysoka wilgotność. Zastosowanie znajdują również w przemysłowych instalacjach niskiego napięcia i urządzeniach, w których przeprowadzane są prace instalacyjne.