Rola zacisków w procesach spawalniczych

15-10-2020

Spawanie jest obecnie dobrze znaną i powszechnie wykorzystywana metodą łączenia metali. Jej popularność wynika przede wszystkim z oferowanej trwałości, jak również estetyki wykonania spawów. Jednak wykonywanie te rodzaju połączeń wymaga posiadania odpowiednich umiejętności i uprawnień. Warto pamiętać, że błędy, chociażby w zakresie BHP mogą nieść ze sobą zagrożenie dla zdrowia spawacza. W związku z tym warto zadbać, aby zawsze pracę wykonywał specjalista, odpowiednio przygotowanym sprzętem.

Zaciski w spawaniu

Pierwszym rodzajem zacisków używanych w procesach spawalniczych są tzw. zaciski kątowe. Dzięki ich zastosowaniu praca będzie zdecydowanie bardziej efektywna i wykonana w bezpieczniejszy sposób. Bez ich wykorzystania łatwo może dojść do przesunięcia się kawałka metalu w czasie spawania, przez co później stracimy sporo czasu na wyrównanie i szlifowanie metalu w celu wykonania nowego spawu.

Występują również zaciski uziemiające, które są ochroną dla spawacza, gdyż zabezpieczają go przed porażeniem prądem. W czasie procesu spawania może bowiem dochodzić do niebezpiecznych skoków napięcia elektrycznego. Obecnie najlepsze i jednocześnie najwyższej jakości zaciski uziemiające wykonane są z miedzi. Gdy z nich korzystamy, powinny one przez cały czas pozostawać w kontakcie z obrabianym przedmiotem.

Czy zaciski są konieczne?

Teoretycznie nie, ale, po pierwsze są w stanie zagwarantować nam wykonanie zdecydowanie bardziej precyzyjnej pracy, mogą również pozwolić oszczędzić czas, którego nie zmarnujemy na ewentualne poprawki. Jednak co najważniejsze, wpływają na poziom bezpieczeństwa pracy spawacza, która może być dość obciążająca. W związku z tym z pewnością za każdym razem w czasie spawania warto z nich korzystać.

Różne dostępne na rynku rodzaje zacisków pozwalają je precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb, własnej wygody, jak i wykonywanego zadania. Ta drobna pomoc ułatwi pracę i sprawi, że będzie bezpieczniejsza, nie rezygnujmy więc z niej.