W jaki sposób działa elektromagnes?

24-02-2021

Elektromagnesy są rodzajem magnesów, które mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Elektromagnesy stosuje się w przemyśle hydraulicznych, pneumatycznym, mechanicznym, medycznym czy motoryzacyjnym. Zobacz, jak działa elektromagnes i jakie są różne rodzajów tych magnesów.

Jak działa elektromagnes?

Magnesy wytwarzają pole magnetyczne, są one wykonane z materiału o właściwościach ferromagnetycznych. W przypadku elektromagnesu zjawisko wytwarzania pola magnetycznego pojawia się w wyniku przepływu prądu elektrycznego. Kiedy prąd nie przepływa, to elektromagnes nie działa.

W jaki sposób działa elektromagnes i jaką ma formę? Elektromagnes zazwyczaj składa się z rdzenia, z materiału magnetycznego, na który nawinięta jest cewka. Uzwojenia wykonuje się z drutu, który dobrze przewodzi prąd, zazwyczaj jest to więc drut miedziany. W chwili kiedy prąd przepływa przez elektromagnes, cewka wytwarza pole magnetyczne, a rdzeń zostaje namagnesowany. Właściwości te trwają, dopóki przez elektromagnes przepływa prąd. Po odcięciu prądu pole magnetyczne nie jest wytwarzane.

Rodzaje elektromagnesów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elektromagnesów. Wyróżnia się:

  • elektromagnesy prądu stałego
  • elektromagnesy prądu zmiennego
  • elektromagnesy spolaryzowane
  • elektromagnesy nadprzewodnikowe.

Czym się od siebie różnią? Elektromagnesy prądu stałego opisaliśmy wyżej - w momencie, kiedy prąd przestaje płynąć, elektromagnes przestaje działać, a jego strumień magnetyczny wynosi 0 Wb. W przypadku elektromagnesu prądu zmiennego, strumień magnetyczny ma zmienny kierunek i wielkość.

Elektromagnes spolaryzowany ma dodatkowy magnes stały, który wytwarza dodatkowe pole magnetyczne niezależne od tego, czy prąd elektryczny przepływa przez elektromagnes. W elektromagnesach nadprzewodnikowych uzyskać można pole magnetyczne o bardzo dużym natężeniu, ponieważ wykonany jest on z użyciem nadprzewodników.

Dzięki swoim właściwościom magnetycznym elektromagnesy mogą być wykorzystywane dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne. Elektromagnesy mają szerokie zastosowanie także w urządzeniach codziennego użytku. Znaleźć je można w dzwonkach elektrycznych czy domofonach.