Różnice między zaciskiem biegunowym a kleszczowym

17-11-2020

Spawanie wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale także nie lada precyzji. Pomocne są więc różnego typu sprzęty, które nie tylko ułatwiają czynności spawalnicze, ale także pozwalają na dokładniejsze wykonanie prac. Jednym z przydatnych dla spawacza elementów są zaciski. Na rynku możemy spotkać się z różnymi typami zacisków, jednak dużą popularnością cieszą się zaciski biegunowe oraz kleszczowe. Czym jednak różnią się te typy zacisków oraz który z nich warto wybrać?

Wybór właściwego zacisku – biegunowy a kleszczowy

Przewód masowy podłączony do materiału spawalnego gwarantuje nam prawidłowe działanie urządzenia spawalniczego. Dostępny na rynku przekrój zacisków jest jednak bardzo szeroki i nie zawsze wybór produktu jest oczywisty. Kupujący musi wziąć pod uwagę swoje potrzeby, a także przemyśleć, do czego dany zacisk będzie wykorzystywany. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak; przepływ maksymalnego prądu spawania, żywotność czy też na cenę produktu.

Zacisk kleszczowy jest najczęściej spotykanym typem zacisków w spawalnictwie. Ten rodzaj zacisków sprawdzi się, jeżeli urządzenie spawalnicze ma być docelowo mobilne. Oznacza to, że zacisk kleszczowy jest dobrym wyborem w przypadku, kiedy maszyna będzie przenoszona i używana w różnych miejscach. Zacisk kleszczowy zapewnia bardzo dobrze przewodzenie prądu, a jego wykonanie z metalu sprawia, iż jest to wyrób solidny i odporny na uszkodzenia i uszczerbki mechaniczne. Powinniśmy jednak pamiętać, iż jest to rodzaj zacisku, którego zakres szczęk mocujących jest ograniczony i wynosi  pomiędzy 40 mm a 50 mm.

Zaciski biegunowe śrubowe ZBS są w całości wykonane z mosiądzu. Są to mosiężne odlewy oraz mosiężna śruba dociskowa. Zastosowanie w całości mosiądzu jako materiału do wykonania zacisku pozwala na zapewnienie mu najlepszych parametrów; z tego powodu są one szczególnie polecane do pracy przy dużym obciążeniu i przy długich cyklach pracy, które powodują mocne nagrzewanie przewodów masowych. Zacisk biegunowy śrubowy ZBS daje pewne i stabilne elektryczne połączenie ze spawanym materiałem. Mocuje się go za pomocą śruby dociskowej.